GamesNet Banner

GamesNet Home

 

Magic

->Tournaments

-->General Info

-->Permissible Cards

->Order Reservation

-->Price List

-->Special Orders

->Magic Books

 

BattleTech

->Adrian Spoint

-->Story

-->House Rules

->Players Worldwide

->BattleTech Universe

-->Clans

-->Inner Sphere

->BattleTech Books

-->Recommended

-->Novels

 

Community

->Player's Forum
-->Authors wanted!
-->List of solicited articles

->Book Reviews

 

Shopping Mall

->AD&D Bookstore

->Computer Games

 

Computer Services

 

Corporate

->Contact us

->Feedback

->Company members

->Legal info

-->Privacy Policy

->Search

 

In a stunning performance, Mark Marsden successfully defended his title to remain the UAE National Champion for 2000-2001.  The runner-up was Jordan Gallant, and the National Team is rounded out by Russell Mirara, another returning member from last year's National team.  Our fourth place winner, Jeff Kearns, is the Alternate for the National Team.

Here's the full information:

Complete Finishing Order

1 Mark Marsden
2 Jordan Gallant
3 Russell Mirara
4 Jeff Kearns
5 Oliver Gibbs
6 Sina Al Rais
7 Jaksa Knez
8 Scott Robinson
9 Wouter Van Den Bregh
10 Vishak Menon
11 Suhail Al Rais
12 Chelsea Gallant
13 Marin Knez
14 Sho Ubukata
15 Mahmoud Khabatou
16 Ahmed Silwadi
17 Nabeel Aboufayed
18 Zayd Patel

 

Standard Decklists for Top 4 (Overall)

Here are the winning decks each of our finalists used to achieve his win:

Champion:
Mark Marsden

Deck Name:
Deep Blue

Main Deck

2

Force Spike

4

Brainstorm

2

Daze

4

Counterspell

2

Exclude

4

Rishadan Airship

3

Thwart

3

Wash Out

3

Foil

4

Thieving Magpie

1

Bribery

1

Air Elemental

1

Misdirection

2

Mahamoti Djinn

3

Rishadan Port

1

Dust Bowl

20

Island

Sideboard

2

Alexiís Cloak

2

Misdirection

1

Washout

3

Hibernation

3

Withdraw

4

Teferiís Response

Runner-Up:
Jordan Gallant

Deck Name:
Metal Head

Main Deck

4

Duress
2 Urza's Rage
2 Flametongue Kavu

4

Chimeric Idol
4 Snuff Out
4 Addle
4 Terminate
4 Phyrexian Scuta
3 Blazing Specter

4

Dark Ritual
2 Crypt Angel
10 Swamp
6 Mountain
3 Urborg Volcano
3 Sulfurous Spring

1

City of Brass

Sideboard

1 Tsabo's Web
1 Earthquake
4 Massacre
3 Void
4 Boil
2 Chilling Apparition

3rd Place:
Russell Mirara

Deck Name:
Big Bad Beefy Bob

Main Deck

1 Serra Angel
1 Fleetwood Panther
2 Noble Panther
4 Llanowar Elves
4 Birds of Paradise
4 Voice of All
4 Blastoderm
4 Charging Troll
4 Parallax Wave
4 Armadillo Cloak
3 Wax/Wane
3 Sterling Grove
8 Plains
6 Forest
3 Brushland
2 Dust Bowl
2 Rishadan Port
1 Elfhame Palace

Sideboard

1 Tranquility
1 Disenchant
3 Kavu Chameleon
3 Gaea's Herald
1 Seal of Cleansing
3 Worship
3 Elfhame Sanctuary

4th Place:
Jeff Kearns

Deck Name:
Ponza

Main Deck

4

Pillage
4 Stone Rain
4 Seal of Fire
4 Shock
4 Tectonic Break
3 Fire Diamond
2 Earthquake
2 Lava Runner
2 Lightning Blast
2 Shivan Dragon
1 Flowstone Overseer
1 Scoria Cat
1 Tahngarth, Talruum Hero
1 Veteran Brawlers
1 Wildfire
18 Mountain
3 Rishadan Port
2 Dust Bowl
1 Keldon Necropolis
1 Rath's Edge

Sideboard

4 Lightning Dart
3 Chimeric Idol
2 Pyroclasm
2 Boil
2 Mogg Salvage
1 Obliterate
1 Veteran Brawlers

 

 
We rated with RSACi!

We rated with SafeSurf!

Send email to CompanyWebmaster with questions or comments about this site.
Read our legal information & disclaimers and our privacy policy.  Copyright © 1997-2004 CompanyLongName and George Macoukji.  All rights reserved. 
This page can be found at http://www.gamesnet.org/Magic/Nationals_2001/results.htm.  Last modified: Thursday, June 08, 2006